Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Eurotrip 2013: San Sebastián a Lisabon

Eurotrip 2013 Po Paríži sme mali v pláne navštíviť portugalské mesto Porto. Na stanici nás však zrušili s tým, že najďalej sa možno dostať nočným vlakom len po mesto Irun ležiace na francúzsko-španielskej hranici. O vlaku do Porta nám nevedeli povedať nič a o nič múdrejšia nebola ani mobilná aplikácia Interrail, ktorá nám dovtedy veľmi pomáhala. Tak sme nakoniec zavítali do španielskeho mestečka Donostia-San Sebastián, ktoré bolo len pár kilometrov od Irunu. A spravili sme dobre. Okrem toho Vám v článku priblížim aj našu návštevu portugalského hlavného mesta – Lisabonu.

Donostia-San Sebastián

Poznáte ten pocit, keď jeden večer popíjate šampanské pri Eiffelovke a na druhý deň sa kúpete v Atlantickom oceáne niekde v Španielsku? Je to pocit na nezaplatenie. Ako sa nám podarilo zistiť ešte vo vlaku, San Sebastián bolo obľúbené mesto surferov, nakoľko tu vraj bývajú jedny z najväčších vĺn v Európe. To už sme sa začali tešiť, že sa premiérovo vykúpeme v oceáne. Hneď po príchode do mesta sme sa vydali hľadať turistické informácie, aby sme získali nejaký prehľad o tom kde sa to vlastne nachádzame. Ďalšou dôležitou úlohou bolo nájsť úschovňu, lebo celý deň vláčiť vyše 30 kg závažia na chrbte nebola žiadna sranda. A už dupľom nie, ak ste predtým spali celú noc po sediačky vo vlaku a klepalo Vás zimou kvôli vypeckovanej klimatizácii.

Úlohy sme splnili, batožinu sme za malý poplatok zhodili v jednej internetovej kaviarni a vybavení mapami sme sa pustili do prehliadky mesta a pláží. Totálne sme sa vybláznili vo vlnách v ľadovom Atlantiku a tiež sme si vyšliapali aj na vyvýšený kopec so sochou Ježiša, ktorý sa týčil nad mestom a bol odtiaľ fakt pekný výhľad.

San Sebastián Panoráma odfotená z promenády. Obrázok zväčšíte po kliknutí.

San Sebastián Celý Eurotrip som do svojej zbierky zbieral fotografie „na rukách“

San Sebastián – raj surferov Raj surferov

San Sebastián Bláznime sa vo vlnách Atlantiku. Tá voda bola kurevsky ľadová.

San Sebastián Lucia a Roman na pláži

San Sebastián Pohľad na jednu z dvoch veľkých pláži v San Sebastiáne

San Sebastián Panoramatický záber na druhú pláž

San Sebastián Tajomný ostrov ako vystrihnutý z filmu Shutter Island

San Sebastián Záber na centrum mesta

San Sebastián Nápisy odkazujúce na teroristickú skupinu ETA nám pripomínali, že sme v Baskickom regióne

San Sebastián Popísaná pláž. Aj my sme sa snažili do piesku vyryť nápis Eurotrip 2013, ale výsledok nestál za zverejnenie :)

San Sebastián Ďalšia panoráma odfotená z prechádzky po pobreží

O siedmej večer nás čakal ďalší vlak, ktorý nás mal zaviesť do Lisabonu, čo znamenalo ďalšiu noc strávenú vo vlaku, po ktorej mali nasledovať ďalšie. Zúfalo sme potrebovali sprchu a keďže sme vedeli, že na pláži určite nejaké budú, mali sme nachystané šampóny. Po jednom sme sa teda (bez plaviek :) poriadne vykúpali pred očami desiatok zvedavcov, ale ten pocit po sprche bol na nezaplatenie. A ľudia na pláži aspoň mali divadlo…

Lisabon – mesto plné dojmov

V San Sebastian sme ešte na cestu kúpili nejaký alkohol, ktorý bol vážne hnusný, ale aspoň nám lepšie pomohol vo vlaku zaspať. Opäť sme spali na miestach na sedenie, ale tento krát sa mi tuším už aj podarilo vyložiť nohy a zabaliť sa do spacáku, keďže klimatizácia vo vlakoch bola nastavená na nepríjemné chladno. Skoro ráno sme dorazili do hlavného mesta Portugalska.

Štvrť Alfama a blšie trhy

V Lisabone sme začali prehliadkou jednej z najstarších štvrtí mesta – Alfama, v ktorej sme sa ocitli hneď ako sme vyšli zo stanice. V okamihu som sa cítil ako v inom svete, ako v nejakej exotickej a skromnej krajine, ktorá má od zvyšku Európy veľmi ďaleko. Samotné mesto Lisabon je postavené na siedmych kopcoch a tak ani vo štvrti Alfama nechýbali strmé a často veľmi úzke uličky. Ošarpané omietky, špina na ulici, skromné domy miestnych obyvateľov, divná a gýčová výzdoba ulíc a ľudia, ktorí si tu žijú svoje jednoduché životy. Alfamu proste definuje autentická atmosféra každodenného života Lisabončanov.

V Alfame bývajú každý utorok a sobotu ráno blšie trhy a my sme mali to šťastie, že sme do Lisabonu dorazili práve v utorok. A tak nám táto zaujímavá „atrakcia“ neušla. Miestni obchodníci predávajú veci od výmyslu sveta, pravdepodobne všetko čo niekde našli, kúpili, či ukradli. Ich ponúkaný sortiment vyzerá až komicky. Veľa seba nájdete naukladané telefóny z 80. rokov, vedľa toho starodávne hodiny, hračky transformerov a medzi nimi sošku panny Márie.

Lisabon – štvrť Alfama Teta vešia vypraté prádlo

Lisabon – štvrť Alfama Električka číslo 28 – jeden zo symbolov Lisabonu. Tieto električky sa rútia po strmých a úzkych uliciach Lisabonu a občas je to fakt adrenalínový zážitok.

Lisabon – štvrť Alfama Pisoár rovno na ulici

Lisabon, štvrť Alfama, blší trh Blší trh

Lisabon, štvrť Alfama, blší trh Tovar na predaj. Za pár eur zoženiete takmer čokoľvek.

Krajšie časti Lisabonu

Aby ste si nemysleli, že toto portugalské mesto definuje len špina a chudoba, prikladám ďalšie fotky, ktoré ukazujú ako veľmi je Lisabon rozmanitý a krásny. A odporúčam navštíviť za pár eur hrad svätého Juraja, odkiaľ máte celé mesto ako na dlani.

Lisabon bazilika Bazilika, ktorej meno som zabudol a neviem ho vypátrať :)

Lisabon s Basílica da Estrela Menší výhľad a za mnou sa nachádza pravdepodobne Basílica da Estrela

Katedrála Sé Katedrála Sé

Lisabon – Most 25. apríla Most 25. apríla, ktorý sa výrazne ponáša na oveľa slávnejší Golden Bridge

Lisabon – Socha Ježia Krista Socha Ježia Krista, ktorá vyčnieva nad mestom je identickou kópiou sochy z Ria de Janeira

Pohľad na park z hradieb hradu Svätého Juraja Pohľad na park z hradieb hradu Svätého Juraja

Z každej strany hradu Svätého Juraja bol parádny výhľad Z každej strany hradu Svätého Juraja bol parádny výhľad.

Lucia na hradbách Lucia na hradbách

Lisabon Ak si tento obrázok zväčšíte, uvidíte cez rieku most Vasco da Gama, ktorý má neuveriteľných 17 km a je to najdlhší most v Európe

Rieka Tajo, ktorá preteká Lisabonom Ultra-široká rieka Tajo, ktorá preteká Lisabonom

Rua Augusta Hlavná ulica Rua Augusta zakončená víťazným oblúkom. Každý tretí človek Vám na nej ponúkne drogy na predaj a to aj za denného svetla.

Železný výťah – Elevador de Santa Justa Železný výťah – Elevador de Santa Justa – ponúka zhora výhľad na mesto.

Námestie Rossio v centre mesta Námestie Rossio v centre mesta

Sochu vo fontáne niekto pekne ozdobil Sochu vo fontáne niekto pekne ozdobil

Roman naberá pitnú vodu, o ktorej sme dúfali, že bude pitná Roman naberá pitnú vodu, o ktorej sme dúfali, že bude pitná

Nad mestom sa vypína hrad Svätého Juraja Nad mestom sa vypína hrad Svätého Juraja

Pohľad na námestie Rossio zo železného výťahu Pohľad na námestie Rossio zo železného výťahu

Hneď vedľa výťahu je táto ruina kláštora Convento do Carmo, ktorý zničilo zemetrasenie Hneď vedľa výťahu je táto ruina kláštora Convento do Carmo, ktorý zničilo zemetrasenie

Rozsiahly Kláštor Jerónimos vo štvrti Belém Rozsiahly Kláštor Jerónimos vo štvrti Belém

Záber na Most 25. apríla Záber na Most 25. apríla.

Obrovský Pamätník objaviteľov Obrovský „Pamätník objaviteľov“

Ľudia na promenáde Ľudia na promenáde

Cvičenie na promenáde Celodenné chodenie nám nestačilo a tak sme si ešte zacvičili na promenáde pri rieke Tajo, ktorá sa mimochodom v Lisabone vlieva do Atlantiku.

Belémska veža Roman s Luciou pred Belémskou vežou, čo je jeden zo symbolov Lisabonu

Obrovská výletná loď pod mostom Mostom 25. apríla. Obrovská výletná loď pod mostom Mostom 25. apríla.

Relax pod palmou Relax pod palmou. Do očí si kvapkám kvapky, pretože prvé dni som mal oko pravdepodobne od prievanu a klímy vo vlakoch celé krvavé.

Lisabon – Električka číslo 28 Električka 28. Jazdu v nej sme si vyskúšali a je to naozaj zážitok. Rýchla jazda úzkymi ulicami je nebezpečná ako pre električku, tak aj pre náhodných chodcov. Na tejto ulici mala našťastie priestoru dosť.

Moje dojmy z Lisabonu

Ako som už v článku spomenul, Lisabon je mesto plné dojmov. A u mňa sú úplne rozmanité. Prečo? Veď keď inde nájdete najdlhší most v Európe, potom most, ktorý je kópiou amerického Golden Bridge a hneď vedľa obrovskú sochu Ježiša, ktorá je skopírovaná z predlohy v Rio de Janeiro? A pri tom ani jedna z týchto vecí nie sú „dominantou“ Lisabonu – takmer na každej pohľadnici totiž nájdete Belémsku vežu a samozrejme žltú električku 28. Vo štvrti Alfama sa cítite ako niekde v Južnej Amerike, vo štvrti Belém, alebo v centre mesta na Vás zase dýcha história a typická Európa. Na boulevarde Rua Augusta sa vám počas dňa môže ľahko stať, že vám pouličný predajca začne ponúkať slnečné okuliare a keď odmietnete, vytiahne sáčik trávy. Odmietnete aj tú, príde na rad ponuka tvrdých drog. V Lisabone nájdete záchod priamo na ulici, prípadne mohutný 100-ročný železný výťah v bočnej ulici na námestí, ktorý sa tam vôbec nehodí. Proste nech pozeráte v Lisabone hociakým smerom, vždy uvidíte niečo zaujímavé. Obrigada, Lisboa!

Ďalšie články z cestopisu Eurotrip 2013:

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
morgenová mejl 10. 10. 2013 Št 13.18

Ja som už vystrieľala všetky náboje chvály! Zostáva mi už len dookola čítať, pozerať, obdivovať a ticho závidieť…Paráda!!!

Pridaj komentár!