Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Eurotrip 2013: Osem hodín v Madride

Eurotrip 2013 – Madrid Pred odchodom vlaku do Madridu sme sa ešte v Lisabone posilnili „kvalitným“ krabicovým portugalským vínom a onedlho sme už sedeli v nočáku, ktorý smeroval do hlavného mesta Španielska. Cestu si už nepamätám, ale pitie vína z krabice pod palmami v Lisabonskom parku mám pred očami ešte teraz – nad vínom za pár eur sme sa rozplývali ako keby sme pili to najkvalitnejšie Chardonnay (fakt bolo výborné). Každopádne, po dlhšom spánku vo vlaku sme ráno o deviatej dorazili do Madridu a mali sme presne 8 hodín na prehliadku mesta.

Madrid je pekné a čisté mesto, aj keď musím úprimne povedať, že v porovnaní s ostatnými krásnymi miestami, ktoré sme počas Eurotripu navštívili, stojí toto španielske mesto tak trochu v úzadí. Po Paríži a Lisabone na mňa pôsobilo mierne nudne, ale verím že to bol len môj subjektívny pocit a mnoho ľudí naň určite nedá dopustiť. Trošku ma zarazila prísna kontrola ľudí a batožiny na vlakovej stanici, ale po teroristických útokoch na vlakový systém v roku 2004 sa nie je čomu čudovať.

V Madride sme stretli aj milých ľudí. Hneď prvý oslovený človek vedel po anglicky a neváhal nám vysvetliť cestu k futbalovému štadiónu Real Madridu. Cestou autobusom k štadiónu sa zase kamarát Roman asi na 20 minút „zakecal“ s postaršou Španielkou – sedel som pár sedadiel za nimi a videl som ako Roman stále prikyvuje na všetko čo hovorila a občas sa zarehotali. Keď som sa ho potom spýtal, o čom sa bavili, tak mi povedal, že jej nerozumel ani slovo.

Vrátim sa však k nadpisu – za osem hodín sa dá toho v Madride uvidieť fakt veľa, hlavne ak sa rýchlo neunavíte a dokážete bez väčšej prestávky celý deň behať po meste aj v 34 stupňovej horúčave ako my. Nebudem sa však ďalej zbytočne rozpisovať, aj tak najviac povedia fotky a ich popisný text. Tak nech sa páči ;)

Madrid Atocha – železničná stanica Madrid Atocha – exotické stromy, systém zavlažovania, či jazierko s korytnačkami. Nejde o žiadnu botanickú záhradu, ale o jednu z Madridských vlakových staníc.

Madrid Atocha – vlaková stanica Proste ďalšia železničná stanica, z ktorej si môže Bratislava brať príklad.

Madrid Atocha – korytnačky Popri čakaní na vlak môžete sledovať maličké korytnačky.

Puerta de Alcalá – víťazný oblúk Puerta de Alcalá – víťazný oblúk je aj v Madride

Estadio Santiago Bernabéu – domáci štadión klubu Real Madrid Estadio Santiago Bernabéu – domáci štadión klubu Real Madrid

Štadión Realu Madrid Ďalší pohľad na štadión. Na svoje si prišiel hlavne Roman, ktorý je fanúšikom Realu. Dovnútra sme sa však nepozreli – pýtali veľké vstupné, bolo málo času a navyše futbal bavil z našej malej skupinky len Romana :)

Pozeranie cez bránu Roman, Lucia a skupinka malých španielskych detí sa snažia cez malé otvory na bráne uvidieť futbalistov…

Trávnik na štadióne Real Madrid …bolo však vidieť len toto.

Checoslovaquia Pri štadióne sme našli aj stromy rôznych štátov, nechýbala ani „Checoslovaquia“

Plaza de Cibeles Fontána na známom námestí Plaza de Cibeles.

Plaza de Cibeles – Jedno z najkrajších námestí v Madride – Plaza de Cibeles. Na tomto námestí sa konajú rôzne oslavy a svoje víťazstvá tu oslavujú aj futbalisti Realu Madrid.

Plaza de Toros – Las Ventas Miesto, kde sa odohrávajú býčie zápasy. V aréne Las Ventas môže zápasy sledovať až 25 000 ľudí.

Námestie v srdci Madridu – Puerta del Sol. Námestie v srdci Madridu – Puerta del Sol.

Puerta del Sol Pohľad na jednu z ulíc, vedúcu na námestie Puerta del Sol.

Kúzelnici Týchto kúzelníkov (podvodníkov) stretnete snáď všade.

Chucky v Madride V Madride som narazil aj na svoju detskú nočnú moru – Chuckyho…

Ježiš v Madride Našťastie bol nablízku aj madridský Ježiš Kristus.

Plaza Mayor Plaza Mayor – pre mňa najkrajšie a najzaujímavejšie námestie, ktoré sme v Madride videli.

Pohľad na budovu, ktorá obklopuje Plaza Mayor Pohľad na budovu, ktorá obklopuje Plaza Mayor.

Katedrála Almudena – jeden zo symbolov Madridu Katedrála Almudena – jeden zo symbolov Madridu.

Katedrála Almudena Z druhej strany vyzerá katedrála Almudena takto. Odporúčam sa pozrieť aj dovnútra.

Kráľovský palác v Madride Kráľovský palác v Madride – oficiálne sídlo španielskeho kráľa.

Spanie v parku V priebehu dňa sme si stihli dať aj 15 minútového šlofíka v parku. Každý deň sme boli tak (príjemne) zničení, že zaspať hocikde a hocikedy nebol problém.

Plaza de España Námestie Plaza de España – uprostred sa nachádza fontána, ústia sem rušné ulice a v okolí sa nachádzajú rôzne dôležité a výškové budovy.

Ulica Grand Via Ulica Grand Via, ktorá je tiež nazývaná aj Spanish Brodway. Prepája námestia Plaza de España a Plaza de Cibeles, nájdete na nej množstvo obchodov a v noci vraj prekypuje rušným nočným životom.

Bezdomovkyňa na Grand Via Dokonca aj na takej prepychovej ulici akou je Grand Via nájdete bezdomovcov. Táto jedna má dokonca aj originálny príbytok. A mačičku.

Plaza de Cibeles Po Grand Via sme sa dostali opäť na Plaza de Cibeles. Tu je záber na toto pekné námestie, respektíve kruhový objazd. V pozadí vidno aj víťazný oblúk.

El Madroño A na záver fotka z námestia Puerta del Sol, kde sme sa odfotili so symbolom Madridu. Tohto medveďa so stromom (prezývaného El Madroño) tam nájdete snáď na každej pohľadnici.

Adiós, Madrid!

Unavení a zničení sme svoju prehliadku Madridu skončili o piatej poobede a mám pocit, že za tých 8 hodín sme toto mesto spoznali celkom slušne. Madrid je fajn mesto s minimom špiny a bordelu, žije futbalom a má mnoho pamätihodných námestí. Preslávené je aj nočným párty životom, ale ten sme bohužiaľ nezažili. O piatej sme sa totiž s Madridom rozlúčili a nasadli na rýchlovlak do Barcelony…

Ďalšie články z cestopisu Eurotrip 2013:

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
Michal 15. 7. 2014 Ut 20.06

Ahoj, budu aj dalsie casti vasho Tripu ? :3

[2]
Peter Kincel web 30. 7. 2014 St 12.51

[1] Michal: Článok o Barcelone je skoro dopísaný, takže bude onedlho. Ide to pomaly, ale určite by som to chcel celé dokončiť :)

Pridaj komentár!