Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Eurotrip 2013: Slnečná Francúzska riviéra a luxusné Monako

Eurotrip 2013 – Marseille, Monako, Nice, Cannes Zo stanice Barcelona Sants sme vyrazili skoro ráno a takmer celý deň sme strávili vo vlaku. Po prenocovaní na pláži v Barcelone to vlastne prišlo celkom vhod – relax, pospávanie, čítanie, či sledovanie krajiny za oknom príjemne človeka zregeneruje. Následné spoznávanie francúzskej riviéry, známej aj ako „azúrové pobrežie“ nám zabralo 3 dni, navštívili sme mestá Marseille, Nice, Cannes, Antibes a samozrejme slávny miništát Monako.

Celý deň vo vlaku a návšteva Marseille

Prestupovali sme celkovo 5 krát, kým sme sa dostali do nášho cieľa – do malého mestečka Villeneuve Loubet, kde sme mali vytipovaný kemping. Prestup sme mali napríklad v známom historickom meste Avignon, ktoré je zapísané v Unesco, ale nedá sa postíhať všetko, tak sme pokračovali ďalej do Marseille. V tomto meste nájdete jeden z najväčších prístavov v stredozemnom mori a v Marseille sa tiež odohráva napríklad známa francúzska komédia Taxi. Strávili sme tam len minimum času v rámci čakania na ďalší vlakový spoj. O meste je známe, že je plné prisťahovalcov a nepatrí medzi najčistejšie mestá a tak nejak na nás za tú chvíľu aj zapôsobilo. Čas mimo vlaku sme využili na obedovanie – v okolí stanice sa to síce hemžilo rôznymi arabskými „reštauráciami“ s veľmi pochybnou hygienou, ale čo, jesť sa musí :)

Villeneuve Loubet

Večer za tmy sme dorazili do Villeneuve Loubet, kde sme zakotvili v celkom kvalitnom kempingu (mal dokonca vírivku!). Zem bola extrémne tvrdá, takže postaviť stan tak, aby vydržal 3 dni nebola sranda. Napriek tomu kemping cestovateľom na francúzskej riviére odporúčam – fajn cena, v blízkosti bol supermarket a asi 15 minút pešo od kempingu bola dlhá kamienková pláž s minimom ľudí, kde sme po večeroch popíjali. Mesto si inak doteraz pamätám kvôli obrovskému hotelovému komplexu, ktorý ako keby sem bol prenesený z Dubaja.

Monako, krásna malá krajina

S novým dňom sme zamierili vlakom do Monaka (vlaky na francúzkom pobreží inak premávajú každú chvíľu, každým smerom a top mestá sú od seba len kúsok). Monako na mňa zapôsobilo tak, ako sa všade píše. Na prvý pohľad je jasné, že táto monarchia nedostatkom peňazí netrpí a celý mestský štát vyzerá mimoriadne prosperujúco. Občas síce pôsobí trocha stiesnene, pretože na malom území na seba naskladali kopu hotelov, víl, či iných stavieb, ale všetko to k sebe ladí a na každom voľnom mieste je aspoň kúsok zelene, palmy, či upravený kvetový záhon.

Monako leží na kopci, takže po malej prechádzke smerom hore sa Vám poskytne brutálny panoramatický výhľad na mesto, sídlo kniežaťa, prístav, more a okolité kopce schádzajúce do mora. Prechádzka po Monaku nie je nijak náročná – všetko je kúsok od seba a keď sa chystáte o ulicu nižšie, či vyššie, často narazíte na podzemný výťah.

V Monaku sme si pozreli malý poloostrov, kde sídli knieža Albert II. Cestou odtiaľ sme objavili malú pláž ukrytú pod hradbami a skalami, kde bola krištáľovo čistá voda, tak sme sa tam namieste nahodili od plaviek a strávili hodinku oddychom a kúpaním. Neskôr sme sa prešli po Circuit de Monaco, čo je vlastne známa úzka trať Formule 1. Dva krát sa im tu stalo, že pretekár vyletel s formulou do mora, ďalší po nehode zomrel na následky popálenia a tak popri trati nájdete na počesť pretekov a pretekárov sochy a pomníky.

Nevyhnutnosťou bolo zájsť do luxusného kasína Monte Carlo. To je symbolom Monaka ako sa patrí. Okolie kasína je špecifické palmami, drahými autami, zlatokopkami a obchodmi s luxusnými značkami. My sme možno trochu vytŕčali – pred kasínom sme si podávali sáčik s poslednými pagáčmi, ktoré sme mali ešte zo Slovenska. Trochu som sa aj bál, či sme vhodne oblečení a či nás dovnútra pustia. Ja som mal na sebe po kúpaní ešte nahodené plavky. Ale podľa Chiki Liki Tu-a je Monte Carlo paráda aj v šušťákoch, tak sme sa aj my vybrali dovnútra. V kasíne sme potom vyhrali neuveriteľných 8 Eur a následne prehrali 15 Eur. Trochu nás to mrzelo, ale boli sme na tom relatívne dobre. Hazardéri okolo nás za ten istý čas prehrávali doslova 1000-ky Eur.

Nice

Neskôr popoludnie sme sa z Monaka premiestnili do obľúbeného plážového mesta Nice. Prešli sme si netradičné námestie s fontánou, rôznymi sochami a budovami ladenými do červena Place Masséna a len kúsok odtiaľ je už obrovská, dlhá pláž, vedľa ktorej sa tiahne palmami lemovaná promenáda „Promenade des Anglais". Čo však odporúčam najviac, je umelo vytvorený vodopád Nizza, ktorý sa týči na kopci nad mestom a je odtiaľ úžasný výhľad na celé Nice, pláž a more. V Nice sme zostali až do zotmenia, na pláži sme si dali výborné šampanské, vychutnali si atmosféru večernej promenády s rôznymi pouličnými umelcami a pozreli sme si tiež najluxusnejší hotel v Nice – Negresco, kde stojí noc od 300 Eur. Ako správni cestovatelia sme však uprednostnili náš kemping, kde nás stála noc 11 Eur na pohodlnej tvrdej zemi.

Cannes – mesto filmu a paliem

Ďalšie ráno sme sa vlakom zviezli do Cannes, ďalšieho populárneho mesta na pobreží, ktoré preslávil medzinárodný filmový festival, ktorý sa tu každoročne koná. Cannes sa dá preto charakterizovať ako mesto filmu, z čoho som bol ako fanúšik kinematografie dosť nadšený. Samozrejme sme sa odfotili na červenom koberci pred festivalovým palácom a prešli sme si chodník slávy, kde zanechali svoje otlačky rúk mnohé slávne osobnosti filmu (spomínam si napríklad na otlačok S. Stalloneho, Cameron Diaz, Tarantina, Jodie Foster, Belmonda, Angeliny Jolie, Meg Ryan, atď).

V Cannes sme tiež nejaký čas strávili kúpaním a vylihovaním na príjemnej pieskovej pláži pri čistom azúrovom mori. Pozreli sme si aj hrad Cannes, odkiaľ je pekný výhľad na mesto a prešli sme sa tiež popri prístave, kde sú zaujímavé sochy urobené z gumy a pneumatík. Cannes je veľmi príjemné a čisté mesto plné paliem a odkazov na film a rovnako ako Nice, či ďalšie mestá na azúrovom pobreží je skôr zamerané na bohatších, solventnejších turistov. Napriek tomu sme si ho užili aj my, nebohatí turisti :)

Antibes a odchod preč

Po Cannes sme navštívili ešte ďalšie Francúzke mesto Antibes, kde sme sa chceli kúpať, ale miestna odporúčaná pláž nás dosť sklamala. V Antibes je dosť výrazný turistický cieľ stará pevnosť, ale boli sme už poriadne unavení, tak sme ju len zdiaľky odfotili a to bol viacmenej záver našej návštevy francúzskej riviéry. Opäť sme prenocovali v kempingu, nakúpili konzervy a lacné jedlo na ďalšie dni a presunuli sme sa do záverečnej fázy nášho Eurotripu – do Talianska. O tom zase nabudúce.

Galéria fotiek z azúrového pobrežia

Po otvorení obrázka sa dá medzi fotkami listovať.

Francúzka riviéra vlakom Pri cestovaní vlakom propri francúzkej riviére sa poskytujú pekné pohľady.

Cesta vlakom Cestovanie vlakom je občas dosť pohodlné. Lucia relaxuje, Roman a ja plánujeme cestu pri čakaní na ďalší vlak.

Marseille Marseille. Nad mestom sa vypína katedrála Notre-Dame de la Garde.

Marseille – kostol, železničná stanica a výhľad na mesto Marseille – kostol, železničná stanica a výhľad na mesto.

Monacké palmy Monacké palmy.

Monacké budovy V Monaku je to budova na budove, dobre vedia ako využiť každý kúsok priestoru.

Monacké budovy Pohľad na Monacké budovy v netradičnej architektúre.

Monako – Monte Carlo Monako – Monte Carlo

Cesta, Monako Ísť do Monaka autom musí byť tiež zážitok. Toto je cesta pri jednom z Monackých parkov.

Sídlo kniežaťa v Monaku Roman, Lucia a za nimi časť Monaka, kde sídli knieža Albert II.

Monako panoráma Výhľad na Monako.

Monako Ďalší záber z Monaka, kde si môžete všimnúť, koľko budov má zelené strechy.

Monako, zeleň Monako je tiež plné upravovaných miniparkov a zelene.

Budovy v Monaku Budova na budove…

Sídlo Monackého kniežaťa Alberta II. – Palais Princier Sídlo Monackého kniežaťa Alberta II. (Palais Princier)

Palác v Monaku – hradby Okolie a hradby paláca. Je odtiaľ krásny výhľad na mesto.

Prístav Monako Prístav a „zaparkované“ luxusné jachty.

Jednoducho Monako Jednoducho Monako.

Čajka v Monaku Pri paláci je pekný park. Len pozor na čajky, sú pekne otravné, keď sa tam chce človek naobedovať.

Kostol v Monaku Kostol a veľmi netradičný, moderný orgán.

Pláž – Monako Malá pláž s čistou vodou, kde sme sa hneď nahodili do plaviek a išli sa schladiť.

Socha pri Monackom okruhu F1 Socha pri Monackom okruhu F1.

Circuit de Monaco – Formula 1 Circuit de Monaco – svetoznáma trať Fomrule 1.

V Monte Carle, najluxusnejšej časti Monaka V Monte Carle, najluxusnejšej časti Monaka, sú takéto pohľady bežné.

Autá v Monte Carle Dve žlté autá v Monte Carle. Neviem neviem, pre ktoré by som sa rozhodol.

Kasíno Monte-Carlo v Monaku Kasíno Monte-Carlo, snáď najznámejšie kasíno v Európe.

Centrum Nice – Place Masséna Centrum Nice – Place Masséna.

Socha na Place Masséna Socha na Place Masséna.

Ulica v Nice Nad mestom Nice sa na malom kopci týči park a vodopád.

Pláž a promenáda Promenade des Anglais Pláž a promenáda Promenade des Anglais.

Palmy v Nice Palmy lemujú veľkú časť promenády.

vodopád v Nice Umelo vytvorený, ale aj tak zaujímavý vodopád v Nice.

Nice jaskyňa Nižšie pod vodopádom je takáto mini jaskyňa.

Výhľad na Nice Výhľad na Nice

Mesto Nice Roman, Lucia a Peter a za nimi Nice

Pohľad na Nice Pohľad na Nice a okolité kopce z druhej strany

Promenáda v Nice Večerná promenáda, kde nám takto zapózovala neznáma modelka

Luxusný hotel Negresco Luxusný hotel Negresco

Červený koberec v Cannes „Hviezdy“ na červenom koberci pred filmovým palácom v Cannes.

Filmový palác v Cannes Filmový palác v Cannes, kde sa každoročne koná filmový festival.

Otlačok ruky Silvestra Stallona Z chodníku slávy. Otlačok ruky Silvestra Stallona je fakt mohutný. Vedľa sa Roman teší z otlačku Angeliny Jolie :)

budova v Cannes zachytáva filmový svet Pomaľovaná budova v Cannes zachytáva filmový svet.

Pohľad z hradu na mesto Cannes Pohľad z hradu na mesto Cannes.

Prístav a promenáda v Cannes Cannes: prístav, promenáda, kasína a festivalový palác na jednom obrázku.

Cannes Cannes je upravené, čisté a zelené mesto.

Socha v Cannes Socha „obalenej“ kamery v parku pri promenáde.

Sochy v Cannes Sochy v prístave vyrobené z pneumatík a gumy.

Hrad Cannes Hrad Cannes.

Cannes – more a pláž Cannes ponúka čisté more a pieskové pláže.

Cannes – pohľad na pláž s palmami Pohľad na pláž s palmami v pozadí.

Pevnosť v meste Antibes Pevnosť v meste Antibes.

Villeneuve Loubet – nočné pobrežie Nočné pobrežie v mestečku, kde sme kempovali.

Ďalšie články z cestopisu Eurotrip 2013:

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
Raťo mejl 6. 2. 2016 So 16.49

Mám tieto miesta prejdené. Vaše fotografie som si rád popozeral a spolu s komentárom som si obnovil spomienky. Zábery máte výborné i napokon zaujímavý komentár. Ďakujem za zážitok Raťo

[2]
Iwet mejl 18. 5. 2016 St 17.53

Zaujimavy clanok a hlavne inspirujuci. Chcela by som sa opytat na nazov toho supercampu v Villeneuve Loubet. Dakujem

Pridaj komentár!